Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Pasaport İşlemleri Hakkinda Önemli Duyuru , 12.08.2011

Bilindiği üzere, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren e-pasaport (yeni tip pasaport) uygulamasına başlanmış, ancak, dış temsilciliklerimizce, 31.12.2010 tarihine kadar eski tip pasaport düzenlenmesi ve eski tip pasaportlarını temdit edilmesi (uzatma) talebiyle başvuran vatandaşlarımızın bu taleplerinin yerine getirilmesi yönünde bir uygulama benimsenmiştir.

 

01 Ocak 2011 tarihi itibariyle, eski tip pasaport verilmesi ve eski tip pasaportların temdit edilmesi (uzatılması) uygulaması sona ermiş, vatandaşlarımız sadece e-pasaport (yeni tip pasaport) başvurusunda bulunabilmektedir.

 

01 Ocak 2011 tarihinden itibaren pasaport işlemi yaptıracak vatandaşlarımızın, Başkonsolosluğumuza gelmeden önce  epasaport.gov.tr  adresinden randevu alması gerekmektedir.

 

Yeni uygulama ile birlikte eski tip pasaportlarda uygulanan 18 yaşından küçük çocukların anne veya babalarının pasaportuna kayıt edilmesi uygulamasına da son verilecektir. 01 Ocak 2011 tarihi itibariyle yeni doğmuş çocuklar da dahil olmak üzere 18 yaşından küçük çocuklar için de ayrı pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.