Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Ilk Kez 2014 Yılı Ağustos Ayında Yapılacak Seçimlerde Oy Kullanmaları. , 19.05.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

1. 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanabileceklerdir. 

2. Bu çerçevede;

- Seçimlerin birinci turu için oy verme işlemi 2 ve 3 Ağustos 2014 tarihlerinde “Messeplatz 1, A-1021 Viyana” adresinde bulunan Viyana Fuarı ve Kongre Merkezindeki (Messe Wien)  “A” salonunda yapılacaktır. Viyana Başkonsolosluğu görev bölgesindeki Viyana, Aşağı Avusturya, Burgenland ve Steirmark eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız 2 ve 3 Ağustos 2014 Cumartesi-Pazar günleri 08:00-17:00 saatleri arasında anılan adreste oylarını kullanabileceklerdir.

- Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken T.C. Kimlik Numaralarını gösteren nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları ve oy verme yerinde sandık görevlisine ibraz etmeleri gerekmektedir. Türk vatandaşlığından izinli olarak çıkarak Avusturya vatandaşlığına geçmiş bulunan Mavi Kart hamili eski vatandaşlarımızın oy kullanmaları mümkün değildir.

- Vatandaşlarımızın oy verme merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşımları tavsiye edilmektedir. Anılan adrese U2 metrosuyla Messe/Prater durağından ulaşılabilmektedir. Şehirdışından trenle gelen vatandaşlarımızın ise en yakın tren istasyonu olan Praterstern’e gelmeleri uygun olacaktır.  U2 Messe/Prater durağı Praternstern İstasyonuna bir durak uzaklıktadır.

- Oy kullanmaya özel araçlarıyla gelecek vatandaşlarımız Viyana Fuarı ve Kongre Merkezinin (Messe Wien) ücretli “A” ve “D” otoparklarını kullanabileceklerdir. 

- Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için Başkonsolosluğumuza adres beyanında bulunmuş olmaları gerekmektedir. 

3. Vatandaşlarımızın seçimlerle ilgili gelişmelerden Başkonsolosluğumuz web sitesi ile “Facebook” sayfası aracılığıyla bilgilendirilmelerine devam edilecektir.  

Saygıyla duyurulur.

T.C. Viyana Başkonsolosluğu