Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Tayyar Kağan Atay'ın Kurban Bayramı Mesajı , 02.10.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Türk Toplumunun Kıymetli Üyeleri,

 

Türk toplumu olarak Avusturya’ya yaptığımız ekonomik yürüyüşün 50. yılında ailelerimiz ve sevdiklerimizle beraber bir Kurban Bayramı’na daha kavuşmanın kıvancı içerisindeyiz.

Toplumsal hayatımıza ayrı bir güzellik ve zenginlik katan bu mübarek Bayramı büyük bir özgüvenle karşılamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bayramlar kucaklaşma, kenetlenme ve ihtiyacı olanlara, yokluk içinde bulunanlara sahip çıkma, yardım eli uzatma günleridir. İnsanlar arasındaki sevgi, saygı ve kardeşliğin pekişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olan bayramlarımızın, sosyal ve kültürel hayatımızda vazgeçilmez bir yeri vardır.

Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, bizi toplum olarak hep güçlü kılacaktır. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece her türlü sıkıntının üstesinden gelmemiz mümkündür.

Dünya görüşü ve inancı ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın biraraya gelerek, eğitim ve istihdam gibi buradaki toplumumuzu ilgilendiren önemli gündem konularının çözümünde bir dayanışma kültürü oluşturması için gayret gösteriyoruz.

Avusturya’da  hayatın her alanında aktif birer birey olurken, aynı zamanda bayramlarda köklü tarihimizi, milli değerlerimizi, adet ve geleneklerimizi de yaşatarak bu ülkede kültürümüzü tanıtmak ve temsil etmek açısından önemli katkılar sağlamaktayız.

Şunu unutmayalım ki bizler büyük bir milletin ve medeniyetin evlatlarıyız. Artık kalıcı olduğumuz Avusturya’daki hayatın her alanında katkısı aranır bireyler olarak kendimize güveneceğiz ve çocuklarımıza da kendilerine güvenmelerini, sahip oldukları Türk kültürü ile gurur duymalarını öğreteceğiz. Çocuklarımızın kendi kültürleri ile bağlantılarını sağlayan anadilleri Türkçe’yi iyi konuşmaları ve yazmaları için veliler olarak elimizden geleni yapacağız.

Bu mübarek günlerde şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyorum.

Bu düşüncelerle, Kurban Bayramınızı en iyi dileklerle kutluyor ve bu anlamlı günlerin tüm dünyaya barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

 

Tayyar Kağan Atay

T.C. Viyana Başkonsolosu