Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos T. Kağan Atay'in Cumhuriyet Bayrami Mesaji , 28.10.2014

Kıymetli Vatandaşlarımız,

Ulusal Bayramlarımız, toplumumuzun birlikteliğinin coşkuyla kutlandığı ve vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin minnetle anıldığı özel günlerdir.

Bu yıl Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü gururla ve kıvançla kutluyoruz. Cumhuriyetimiz, kendi anavatanından da sürülmek istenen Türk ulusunun bağımsızlığını kazanabilmek için başlattığı milli mücadelenin neticesinde elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde destansı bir gayret ve fedakârlıkla, bağımsızlık mücadelesinde eşsiz bir zafer elde etmiş ve Cumhuriyet’in kurulmasıyla da kendi devletinin sahibi olmuştur. Cumhuriyetimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle “ilelebet payidar kalacaktır”.

Binlerce yıllık tarihî geçmişe sahip eşsiz bir kültürün temsilcileri olan vatandaşlarımız da Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yürekten paylaşmakta, şanlı tarihimizi ve geçmişimizi milli günümüz vesilesiyle çocuklarına öğretmektedir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz Türk toplumunun Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.

T. Kağan ATAY

T.C. Viyana Başkonsolosu