Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

DÖVİZLE ASKERLİK KONUSUNDA BİLGİ NOTU, 25.03.2016

27.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı Kanun’la daha önce 6.000 Euro olan dövizle askerlik bedeli 1.000 Euro’ya inmiş bulunmaktadır. Ancak, 1.000 Euro’nun geçmişte olduğu gibi taksitlendirilmesi mümkün bulunmayıp, tek seferde ödenmesi zorunludur.

Vatandaşlarımızın bu haktan yararlanabilmeleri için oturma ve çalışma iznine sahip olarak işçi veya işveren statüsünde en az üç yıl (1095 gün) fiilen çalışmış olmaları gerekmektedir. Bu haktan 38 yaşın tamamlanacağı yılın 31 Aralık tarihine kadar yararlanmak mümkündür.

      38 yaşını tamamladıkları halde dövizle askerlik için başvurmayanlar ile başvuru yaptıkları halde ödemelerini zamanında tamamlayamadıkları için kapsam dışına çıkarılanların da, dövizle askerlik
şartlarını halen taşımaları ve 31 Aralık 2017’ye kadar ödemelerini yapmaları şartıyla bu haktan yararlanmaları mümkündür.

38 yaşını 8 Şubat 2011 tarihinden önce dolduran ve ödemelerini tamamlayamadığı ya da dövizle askerlikten yararlanmak için gerekli olan şartları kaybettiği için kapsam dışına çıkarılmış olanların bu yeni yasal düzenlemeden yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır. 

Şartları taşıyan vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alarak aşağıdaki belgelerle birlikte randevu günü ve saatinde Başkonsolosluğumuza başvurmaları uygun olacaktır:

Pasaport, nüfus cüzdanı ve vize kartının asılları ile birer adet fotokopileri,

Sigorta dökümü (Versicherungsdatenauszug)

2 adet fotoğraf.