WEFA Avusturya Derneği'nin Açılış Töreni'nde Yapılan Konuşma

Tayyar Kağan Atay 27.12.2013
Avusturya İslam Cemaati Başkanı Sayın Fuat Sanaç,
Sayın Müşavirim,
Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Avusturya Onur Üyesi Sayın Ayhan Bakan,
WEFA Avusturya Derneği Başkanı Sayın Hasan Yetiş,
Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Çok Değerli Temsilcileri,
Kıymetli Vatandaşlarımız ve İşadamlarımız,
Türkiye ve Almanya'dan Açılışa Katılan Değerli Misafirler,

Bugün Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu WEFA Avusturya’nın açılışı için biraraya gelmiş bulunmaktayız. Sayın Viyana Büyükelçimiz ile birlikte bu törene iştirak etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Din, dil, ırk, renk, bölge farkı gözetmeden dünyanın herhangi bir yerinde felakete uğramış, aç ve açıkta yaşamak zorunda kalmış, mağdur olmuş, yaralanmış, evsiz, yurtsuz, sahipsiz kalmış insanlara yardım ulaştırmak için gayret gösteren bir sivil toplum örgütünün artık Avusturya’da da dernekleşmiş olması mutluluk vericidir. Bu sayede buradaki Türk toplumunun veren eli ile yardıma muhtaçların alan eli arasında ilave bir köprü kurulmuş olmaktadır.

Sayın Büyükelçimiz Türk halkının insani yardımlar konusunda tarihi ve kültüründen kaynaklanan güçlü bir geleneğe sahip olduğunu yaptıkları konuşmalarında vurguladılar. Türk diplomasisinin hedefi de insani diplomasi yürütmektir. Başka bir deyişle, Türk insanının ve devletinin kültür ve bilincinde uluslararası ilişkilerin insani boyutu önde gelmektedir.

Sayın Büyükelçimiz ayrıca Türk halkının ve kurumlarının doğal afetler, savaş, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar nedeniyle zor durumda kalan ülkelere yardımda bulunmayı insani bir görev ve uluslararası toplumun istikrarında önemli bir unsur olarak gördüğünü belirttiler ve bugüne kadar yapılan insani yardımlarımıza ilişkin tarihsel süreci ayrıntılı bir şekilde anlattılar.

Bazı uluslararası kuruluşların son raporlarına göre, ülkemiz en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler listesinde ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere'nin ardından dördüncü sırada yer almaktadır. Ülkelerin insani yardım için yaptığı harcamalar mali kriz nedeniyle düşüşe geçmiş, son 12 ayda bu düşüş %8'e ulaşmıştır. Fakat uluslararası insani yardım bütçesinden kesintiye giden bazı ülkelerin tersine, Türkiye yardım miktarını giderek arttırmıştır.

Türkiye 2012'de insani yardım bütçesini neredeyse ikiye katlayarak Gayri Safi Milli Hasılasının %0,13'üne denk düşen 1 milyar Dolarlık insani yardımda bulunmuştur. Somali, Irak, Pakistan, Libya, Suriye, Filistin, Sudan, Haiti, Afganistan, Kenya ve Filipinler insani yardım yapmakta olduğumuz ülkeler arasındadır.

Bu bağlamda Somali örneğinden de bahsetmek isterim. 2011'de Somali 77,7 milyon Dolar ile Türkiye'den en fazla insani yardım alan ülke olmuştur. Sayın Başbakanımız, son 20 yılda Afrika dışı bir ülkeden Somali'ye ziyaret gerçekleştiren ilk lider olmuştur. Somali'ye yardımda bulunan birçok ülkenin tersine, Türkiye'nin yardım kuruluşları birçok özel girişimle birlikte farklı girişimlerle sahada kendisini daha fazla göstermektedir. Somali’ye yönelik insani yardım projelerimiz insani diplomasimizin güncel somut uygulamalarından birini teşkil etmiştir.

Öte yandan, başta Türk Kızılayı olmak üzere pek çok sivil toplum örgütümüz de insani yardımlar alanında aktif bir tavır sergilemeye başlamıştır. İşte bugünkü açılış da bu ifademin somut bir örneğidir.

İnsani yardım konusunda gerek devletimizin gerek sivil toplum kuruluşlarımızın gösterdiği hassasiyet ve fedakarlıklar, Birleşmiş Milletlerin 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin Türkiye'de yapılmasına karar vermesiyle taçlanmış durumdadır. Sayın Büyükelçimiz yaptıkları konuşmalarında bu hususa da değindiler. Çok sayıda ülke bu zirveyi düzenlemek istemiş, ancak ciddi bir değerlendirme sürecinin ardından BM Genel Sekreteri Türkiye’nin talebini kabul ederek zirvenin İstanbul'da düzenlenmesine karar vermiştir. Bu karar ülkemiz adına gurur vericidir ve bu alanda katettiğimiz mesafenin ve topladığımız uluslararası takdirin en somut göstergesidir.

2006 yılında kurulan ve kısa sürede 70’e yakın ülke ve bölgeye insani yardımlarla birlikte insani duyguları da götüren WEFA, artık Avusturya’daki şubesiyle teşkilatını daha da genişletmiş durumdadır. Buradaki şubenin Başkanlığını üstlenen Hasan Yetiş Beyefendiye bu anlamlı görevinde başarılar diliyorum. Avusturya’da bağımsız ve siyasetten uzak bir sivil toplum kuruluşu olarak yapacağı çalışmalarıyla WEFA Avusturya’nın ülkemizin insani yardım konusundaki giderek yükselen ve uluslararası camia ve Birleşmiş Milletler tarafından da takdir gören konumuna önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle WEFA Avusturya’nın açılışının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, bugün bu törende biraraya gelmiş vatandaşlarımıza ve tüm misafirlere en içten saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Vatandaş Kabul: 09:00 – 13:00 arası (Randevusuz işlem kabul edilmemektedir. www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınabilmektedir.) Vize Başvuruları : saat 14:30 - 17:00 arası
1.1.2021 1.1.2021 Yılbaşı
6.1.2021 6.1.2021 Avusturya Dini Tatili
5.4.2021 5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 13.5.2021 Avusturya Dini Tatili
24.5.2021 24.5.2021 Avusturya Dini Tatili
3.6.2021 3.6.2021 Avusturya Dini Tatili
20.7.2021 20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
26.10.2021 26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 1.11.2021 Avusturya Dini Tatili
8.12.2021 8.12.2021 Avusturya Dini Tatili