Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

T.c. Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay'ın Mesajı , 18.02.2014

T.C. Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay’ın Mesajı

 Sayın Vatandaşlarımız,

Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Önümüzdeki yaz döneminde yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da dış temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanmaları öngörülmektedir. Oy kullanılabilmesi için adres beyanında bulunulmuş olması şarttır. Bu bağlamda, vatandaşlarımızın https://www.ysk.gov.tr/ysk/YdSecmen/YdSecmen.html adresinden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sayfasına girerek yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri, burada kayıtlı olmamaları halinde ise adres beyanında bulunmak üzere Başkonsolosluğumuza müracaatta bulunmaları önem taşımaktadır.

Seçimlerde oy kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak şarttır. Bu çerçevede, Mavi Kart hamillerinin oy kullanması sözkonusu değildir.

Öte yandan, Mavi Kartlar konusunda yapılan son yasa değişikliğiyle anne ve babası Avusturya vatandaşlığına geçtikten sonra doğan çocukların nüfus kütüğüne kaydedilebilmeleri ve daha sonra da Mavi Kart alabilmeleri mümkün hale gelmiştir. Bu durumdaki çocuğunuza Mavi Kart alabilmeniz için kendi Mavi Kartınız, çocuğun Avusturya vatandaşlık belgesi ve uluslararası doğum belgesinin aslı ve ikişer fotokopisi ile Başkonsolosluğumuza başvurmanız gerekmektedir. Ülkemiz makamları ile yazışmalar yaklaşık 3-4 hafta kadar sürmekte olup, vatandaşlarımızın ülkemize gitmeden bu işlemi tamamlayarak Mavi Kartı bulunmayan çocuklarına da kart çıkarttırmalarını tavsiye ederim.

Saygı ve selamlarımla.

Tayyar Kağan Atay

T.C. Viyana Başkonsolosu